گزارش برگزاری اولین کارگاه ریلز بوت کمپ

4 استارتاپ موفق که با محصول کمینه شروع کرده اند
۴ استارتاپ موفق و معروف که کارشان با محصول کمینه شروع شد
مهر ۱۷, ۱۳۹۴
DjangoVSrails
ریلز علیه جنگو، کدام چارچوب بیشتر به درد من برای توسعه می خورد؟
آبان ۱۸, ۱۳۹۴
نمایش همه

گزارش برگزاری اولین کارگاه ریلز بوت کمپ

DSC00134

مقدمه

با یک نگاه سریع به  رویدادهای استارتاپی حال حاضر، می توان فهمید که جایگاه رویدادها و کارگاه های فنی و تکنولوژیک بسیار خالی است. رویدادهایی که با هدف ترویج و آموزش تکنولوژِی باشند و رویکرد ساخت محصول و استارتاپ را داشته باشند و فقط هم بروی یک ابزار و زبان خاص تمرکز نکرده باشند. از این رو برآن شدیم که اولین کارگاه را با هدف ساخت سریع نمونه اولیه  بر چارچوب ریلز آنجام دهیم. این کارگاه  در تاریخ ۲۱ و ۲۲ مهر ماه در شتابدهنده آواتک و با استقبال ۲۰ نفر از علاقه مندان به این حوزه برگزار گردید. از اتفاقات بسیار خوبی که افتاد، به غیر از یادگیری و تبادل دانش، می توان به  زمینه سازی برای کارآموزی یکی از شرکت کنندگان در کارگاه، در شرکت تسکولو اشاره کرد که با توجه به آن که بسیاری از  شرکت های این حوزه از کمبود نیروی خبره توسعه دهنده رنج می برند، حرکت های ترویجی این چنینی هر چند که در سطوح کوچکی انجام می شود ولی زمینه ساز رشد و باروری توسعه دهندگان بیشتر و خبره تر در این اکوسیستم است.

چشم انداز و رویکرد تیم برگزار کننده

تیم برگزارکننده هدفی فراتر از برگزاری یک کارگاه  یا رویداد را دارد، هدف اصلی اجتماع سازی است تا افراد با ابزارها و تکنولوِژی ها مختلف به صورت تعاملی آشنا شوند تا بتوانند استارتاپ یا مسیر شغلی خود را  بسازنند

جریان برگزاری  و محتوای کارگاه

روز اول

بعد از خوش آمد گویی، پذیرایی اولیه و معرفی رویداد و شرح اهداف بلند مدت رویداد توسط امیرارسلان فرهادکوهی، نوبت به معرفی مربیان کارگاه توسط دکتر حسین شفیعی رسید. مربیان که هر کدام  خود دانشجویان دکتر شفیعی در سال های قبل بوده اند و سال ها تجربه توسعه اپلیکیشن ها وب و موبایل را در کارنامه خود داشتند به معرفی خود و بیان انتظارات خود از کارگاه پرداختند.

بعد از معرفی برگزار کنندگان، نوبت به شرکت کنندگان بود تا خود را معرفی کنند و کمی در مورد اهداف و مشوق های خود از شرکت کردن در کارگاه بگویند. ساخت سریع یک نمونه اولیه از ایده خود، توسعه مسیر شغلی خود و آشنایی با چارچوب ریلز از اهداف شرکت کنندگان بود.

پس از تنظیم انتظارات از طرف شرکت کنندگان، نوبت به تیم سازی و ایده پردازی رسید، در کل ۸ تیم دو نفره و ۱ تیم سه نفره تشکیل گردید که بروی ایده هایی که خود شرکت کنندگان مطرح می کردند، کارگاه به پیش رفت.

در انتهای روز اول نیز، شرکت کنندگان با کمک مربیان به نصب فایل های مورد نیاز خود بروی لپ تاپ های شخصی خود پرداختند.

روز دوم

پس از استقرار و پذیرایی کوتاه، کارگاه روز دوم به دو بخش تئوری و عملی تقسیم شد، از آن جا که  میزان پراکندگی دانش شرکت کنندگان متغییر بود، کارگاه های بخش تئوری از پایه برنامه ریزی شده بود. کارگاه  قسمت اول، کارگاه UX و UI بود که  فرزاد شفیعی به بیان مبانی  و ضرورت تجربه کاربری  پرداخت و در ادامه  بروی آموزش html، css و بوت استرپ پرداخته شد.

قسمت دوم بخش تئوری با تمرکز بروی پایگاه داده  توسط محمد صالح مهدی زاده ارائه شد و شرکت کنندگان به صورت زنده با ساخت دیتابیس و موجودیت ها و کار با آن ها آشنا شدند.

در قسمت سوم و پایانی  بحش تئوری،  علی مهدویان و امیرمهدی واله به بیان مدل سازی،  رپیداسکفولدینگ و مدل MVC پرداختند که به صورت زنده برگزار شد و شرکت کنندگان پس از مشاهده هر عملی، خود نیز آن ها را مستقیما  اجرا می کردند.

بخش عملی با ارائه دکتر شفیعی همراه بود، شرکت کنندگان شروع به ساخت سناریو ایده های خود کردند و از دل آن ها با کمک مربیان شروع به مشخص کردن موجودیت های مختلف کردند و مدل سازی ایده های خود را انجام دادند. ۴ ساعت انتهایی کارگاه مختص کار دو نفره تیم ها، اجرایی کردن آن ها و رفع اشکال پروژه ها بود.

یک پایان خوش

پایان رویداد همزمان شد با حضور چند مهمان عزیز، فرهاد هدایتی فرد به همراه کاظم کشاورز از تسکولو و فرژان داوودی از فارغ التحصیلان Dev Bootcamp آمریکا و از مربیان Rails bridge. گفتگو در ۳ محور انجام شد، یک. نگاه کردن به ریلز به عنوان یک ابزار  و نداشتن تعصب های بیجا بروی تکنولوژی، دو. ادامه مسیر یادگیری، کانال های موجود و رویکرد مناسب برای یادگیری ریلز و زبان های برنامه نویسی، سه. رویکرد مناسب برای ساخت استارتاپ خود و مسیرهای پیش روی.

حامیان و برگزارکنندگان

کارگاه اول ریلز بوت کمپ توسط coworking space تیمچه و با حمایت های رسانه ای و معنوی، شهرداری منطقه ۶، شتابدهنده آواتک، ایران استارتاپ، ویسی کاپ شریف، وب سایت آموزشی کاریا، ایکامیت، وبنا انجام و برگزار شد.

برای اطلاع از سایر رویدادهای ما در خبرنامه ما عضو شوید.

  • معرفی مربیان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *