ریلز علیه جنگو، کدام چارچوب بیشتر به درد من برای توسعه می خورد؟

DSC00134
گزارش برگزاری اولین کارگاه ریلز بوت کمپ
مهر ۲۵, ۱۳۹۴
نمایش همه

ریلز علیه جنگو، کدام چارچوب بیشتر به درد من برای توسعه می خورد؟

DjangoVSrails

چارچوب های وبی الگوهای آماده ای را برای در جریان انداختن وب اپلیکیشن ها برای توسعه دهندگان خود محیا می کنند و از آن جا که چارچوب های فراوانی وجود دارد، انتخاب، پیچیده و گیج کننده می شود. تازه کارها چارچوبی را می پسندند که برای یادگیری راحت باشد و چند سالی کار آن ها را راه بیاندازد. ریلز و جانگو، دو چارچوبی هستند که تازه کارها بیشتر به سراغشان می روند.

ریلز

ریلز در سال ۲۰۰۴ به عنوان یک چارچوب آزاد منتشر شد  و  تا کنون بیشتر از ۷۵۰۰۰ وب سایت از آن استفاده می کنند. ریلز از الگوی معماری MVC (مدل – مشاهده – کنترل) تبعیت می کند. ریلز با اتوماتیک کردن تولید مدل، مشاهده و کنترل و مسیرهای تست، کار را برای کاربر بسیار راحت می کند و همین قابلیت یکی از مزیت های اصلی ریلز است، زیرا بسیاری از کارهای بنیادی را خود بر دوش می کشد.

جانگو

جانگو که با زبان برنامه نویسی پایتون نوشته شده است به صورت آزاد در سال ۲۰۰۵ منتشر شد و مانند ریلز از معماری MVC تبعیت می کند. هر چند که عناصر این معماری در جانگو کمی متفاوت است. در سوالات متداول سایت خود به این صورت مطرح کرده اند که معماری آن MTV است، مدل، تمپلیت و مشاهده. هر چند تقریبا همان کاربری را دارد. در جانگو کاربران با ساخت اپلیکیشن های کوچک فانکشن های مختلف را کامل می کنند و این اپلیکیشن ها بعدا می توانند برای پروژه های دیگر مورد استفاده قرار بگیرد.

تمایز این دو چارچوب در کجا است؟

واضح ترین تمایز این دو در زبان برنامه نویسی است که استفاده می کنند، ریلز با روبی نوشته شده و جانگو با پایتون که در نهایت شما به عنوان توسعه دهنده به سمت هر کدام از این دو کشانده می شوید.

پایتون زبانی صریح و روشن است و از توسعه دهندگان آن انتظار می رود که به صورت واضح، مسیرها، آدرس ها و ارزش هر فیلد را مشخص کنند و به صورت کامل تمام اپلیکیشن را پیکربندی کنند. و برای انجام این کار لازم است که درک واضحی نسبت به تمام قسمت و ارتباطات برنامه خود داشته باشند و این جاست که مستندات جانگو بسیار کاربردی می شود.

ریلز نیز همان طور که  در بالا گفته شد، در بین کاربران خود به واسطه اتوماتیک کردن کارها معروف است. جادوی ریلز در پیکربندی اتومات مسیرها است و این مسیرها هستند که همه چیز را شکل می دهند و معماری MVC را سر و سامان می دهند. کاربران ریلز نیازی به یادگیری تمام قواعد و تعریف مسیرها مثل جانگو ندارند. یک تازه کار احتمالا ریلز را به واسطه روان بودن و اتومات بودن کارها ترجیح می دهد. بعضی از کاربران با این منطق راضی هستند و بعضی دیگر احساس می کنند که در تاریکی به سر می برند. از نظر جامعه حمایتگر نیز ریلز به جانگو برتری محصوصی دارد و شما دوره های آموزشی بیشتری نسبت به جانگو پیدا می کنید.

چگونه انتخاب کنیم؟

اگر هنوز مردد هستید که کدام چارچوب به درد شما می خورد، قبل از هر چیزی به این سوال جواب دهید، برنامه شما در اینده نسبت به یادگیری این دو چارچوب چیست؟ بعضی فقط می خواهند که با توسعه اپلیکیشن های وب آشنا شوند و بعضی دیگر می خواهند آن را عمیق تر به جلو ببرند یا اینکه از آن ها برای توسعه نمونه اولیه یا محصول کمینه استفاده کنند.

روبی قابلیت های بسیاری دارد و اغلب توسعه دهندگان آن، معمولا مسیر شغلی خود را در توسعه وب ادامه می دهند.

پایتون در طرف دیگر جای پای قوی تری در علوم رایانه باز کرده است  که بعدها منجر به ساخت اپلیکشین های پیچیده تر می شود.

اگر به دنبال ادامه مسیر شغلی خود در توسعه وب هستید ریلز گزینه ی بهتر و روان تری برای شما است. ولی اگر قصد دارید که پایتون را عمیق یاد بگیرید و با آن اپلیکشن های پیچیده و حرفه ای طراحی کنید، احتمالا جانگو گزینه بهتری است. البته به این معنا نیست که ریلز توانایی توسعه اپلیکشن های پیچیده را ندارد ولی همان طور که گفته شد برای این کار باید زیر و زبر و منطق این چارچوب را فرا بگیرید.

بعد از یادگیری HTML و CSS، یادگیری هر کدام از این چارچوب ها فهم شما را از دنیای توسعه وب گسترده می کند. اگر شما  کسی هستید که دوست دارد همه چیز را کنترل کند و از همه چیز سر در بیاورد و کارهای سخت را اول انجام دهد، جانگو بهترین گزینه است ولی اگر می خواهید سریع اپلیکیشن خود را توسعه دهید و نظرات کاربران را جویا شوید، ریلز مسیر هموارتر و بهتری است.

ما خوشحال می شویم که نظرات خوانندگان دیگر را نیز در مورد این دو چارچوب بدانید. در قسمت نظرات منتظر شما هستیم.

اگر تمایل دارید که در کارگاه ها یا میتاپ های ما شرکت کنید، حتما در خبرنامه ما عضو شوید تا بروز بمانید.

1 دیدگاه

  1. مجتبی می‌گه:

    سلام…
    اولین باره دارم یه مقایسه می بینم که درش جهت گیری و تعصب شخصی دخیل نبوده…
    با این که خودتون (تیم سایت ) همگی با ریلز کار کردید و درش متخصص هستید اما واقعا خیلی مقایسه ی خوب و بی طرفی بود…
    من خودم دارم با جنگو کار می کنم…ممنون بابت مقایسه بسیار خوبتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *